Uvádím navržená opatření, o kterých se nyní diskutuje.
- Zajištění napájecí vody – úprava podmínek nad legislativní stanovení.
- Zajištění ohřevu napájecí vody -– běžnou praxí je, že v zimním období jsou ovce a kozy napájeny studenou napájecí vodou, ohřev vody v napájecích zařízeních by byl velkým přínosem pro správné fungování trávicí soustavy těchto zvířat, kde při napojení studenou nebo v určitém období i ledovou vodou dochází k nežádoucímu utlumení činnosti bachorové mikroflóry, což s sebou ve značné míře nese následnou nepohodu zvířete či dokonce průjmové stavy. Pro EZ je toto opatření také velmi vhodné.
- Pravidelné používání přípravků k odpuzování much a jiného obtížného létajícího hmyzu – zcela běžnou praxí v letním období je, že mouchy a další létající a bodavý hmyz velmi intenzivně obtěžují chovaná zvířata, což má za následek zvýšení jejich životní nepohody.
- Pravidelná vícenásobná úprava paznehtů malých přežvýkavců – běžně při pobytu zvířat na pastvinách či stájích dochází k nerovnoměrnému obrušování paznehtů a tím nepohodlné chůzi chovaných ovcí a koz, v rámci zvýšení životní pohody chovaných zvířat je žádoucí tuto úpravu provádět při zahájení i po ukončení pastevního období, tj. nad požadavky vyhlášky č. 208/2004 Sb., o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat, v platném znění. Pro EZ je toto opatření také velmi vhodné.
- Pravidelné zajištění střihání ovcí – úprava podmínek nad legislativní stanovení vyhláška č. 208/2004 § 4 písm. f). Zde jde o to, že ve vyhlášce je povinnost jedenkrát ročně stříhat ovce plemen chovaných pro produkci vlny, stříhání kombinovaných, masných, plodných, dojených a jiných plemen je možné považovat za zlepšení životních podmínek.
- Sekční provoz zimoviště malých přežvýkavců – běžnou praxí je chov celého stáda matek pohromadě, což není ideální vzhledem k potřebné životní pohodě rodících a čerstvě obahněných nebo okozlených matek v zimovišti, tento stres je odstraněn organizací sekčního provozu ustájení v zimovišti po skupinách dle fyziologického stavu rodiček. Pro EZ je toto opatření také velmi vhodné.
- Chov kůzlat školkovým způsobem – zcela běžný je chov jehňat a kůzlat spolu s matkami po celou dobu jejich společného chovu. Provozování tzv. školek (ohrad umožňujících přístup pouze jehňatům nebo kůzlatům) však umožňuje v rámci lepších životních podmínek podávat jehňatům nebo kůzlatům nadstandardní speciální výživu, případně možnost ležení na podestýlce. Pro EZ je toto opatření také velmi vhodné.
- Zvětšení prostoru v zimovišti – zvětšení životního prostoru malých přežvýkavců v zimovišti nad limity dané vyhláškou č. 208/2004 Sb., o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat, v platném znění, přispívá ke zlepšení jejich životní pohody.
- Podpora provádění faremní diagnostiky původce mastitid ovcí
- Podpora opatření proti napadení predátory
Pokud by jste měli zájem se do přípravy této dotace zapojit, zašlete nám Vaše náměty.